tr

STATİK BOYA

02.03.2022
29
STATİK BOYA

Statik Boya diğer boyaların aksine solvent içermeyen toz halde bulunan boya partiküllerinin özel püskürtme tabancası ile elektrostatik yükleme yapılarak istenilen yüzeye uygulandığı boyama tekniğidir.

Elektrostatik boyanın en büyük avantajı klasik kimyasal boyalar gibi yüzeyi kalınlaştırmaması dalga izi bırakmaması ve uzun ömürlü olmasıdır.

Elektrostatik toz boya yapılacak alüminyum profiller ilk önce yıkama havuzlarında üzerindeki üretim artıklarından (yağ, toz, vb.) arındırılır ve kurumaya bırakılır.

Temizleme işlemi biten ürünler topraklama verilerek boyama alanına getirilir ve elektrostatik yükleme yapılan toz boya partikülleri özel tabancısı ve kuru hava ile bir gaz bulutu gibi yüzeylere püskürtülür.

Püskürtülen toz boya topraklanan profil yüzeylerini muntazam bir şekilde dağılır ve elektriksel etki ile her köşesi kaplanır.

Boya kaplanan profiller daha sonra fırınlanır ısınan boya polimerize olarak sertleşir ve dış etkenlere karşı dirençli bir hale gelir.

Statik Boyanın en büyük avantajı fazla püskürtülen boya toz halde bulunduğu için özel bir hava sistemi ile geri toplanarak kullanılabilir hale gelmesidir.

Ayrıca elektrostatik boya solvent içermediği için çevreye ve insan sağlığına zarar vermemektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?