tr
02.03.2022
27
ELOKSAL

Alüminyum profillerin zaman içersinde korozyon yapmasını kararmasını önlemek ömrünü uzatmak ve daha estetik bir görünüm kazanması için alüminyum profillerin eloksal işlemine tabii tutulması gerekmektedir.

Eloksal işlemi boyadan farklı olarak profillerin doğal görünümünü kaybettirmeden istenilen renk ve parlaklıkta yapılan bilen elektrokimyasal bir işlemidir.

Üretilen ham alüminyum profiller ilk önce yüzey prüzlerinin giderilmesi ve daha parlak bir görünüm kazanması için polisaj işlemine tabi tutulur. Polisaj işlemi tamamlanan profiller yüzey artıklarından ve yağlardan kurtulması için yağ alma banyolarında temizlenir ve eloksal işlemine hazır hale gelir.

Mat eloksal ve ipeksi bir görünüme sahip olması istenen profiller ise eloksal işleminden önce yine farklı bir yüzey çözeltisi içersinde uygun sürelerce bekletildikten sonra eloksal işlemine alınır.

Eloksal işlemi kısaca elektrolit havuzlarına profillerin anot olarak daldırılmasından sonra anot ve katot arasından doğru akım geçirilmesi ile ortaya çıkan 10 ila 25 mikronluk yüzeylerin oksit kaplanmasıdır.

Bu oksidasyon sonrası profillerin yüzey türü ve rengi eloksal öncesi yapılan yüzey işlemlerine bağlıdır.

Ağırlık olarak beyaz, sarı, kahverengi, siyah olarak yapılan mat ve parlak eloksal işlemleri müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı renklerde de yapılabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?